Hormony lásky oxytocin a serotonin pomáhají k dobré náladě
Dnešní hektická doba klade stále větší nároky a tlačí na vyšší výkon. Tento způsob života často vede k vyčerpání, pocitu vyhoření, úzkostem a depresím. Odborníci ke zmírnění stresu doporučují dostatek odpočinku a odreagování, včetně toho sexuálního. „Při sexu se vyplavují endorfiny, které navozují pocit štěstí a spokojenosti. Tím se zmírňuje stres a uvolňuje nervový, dýchací a oběhový systém,“ vysvětluje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Za onen pocit pohody vděčíme orgasmu, který má prokazatelně pozitivní vliv na to, jak se cítíme. Jsou při něm vyplavovány hormony oxytocin a serotonin neboli „hormony lásky.“ Přístup k milování se podle Pavla Turčana liší například podle věku nebo podle doby zamilovanosti. „Když jsou lidé zamilovaní, vyžadují sex často. Nejraději každý den. Když už spolu partneři žijí delší dobu, okoukají se. Pak se dostanou k reálné sexuální potřebě, kterou má každý člověk jinou,“ vysvětluje psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková.
Nechuť k sexu může vedle stresu spočívat i ve zdravotních či psychických problémech, případně v absenci vhodného sexuálního partnera. Podle Janáčkové dostupné průzkumy ukazují, že až 40 % párů má sex dvakrát nebo třikrát týdně a zhruba 20 % jednou týdně. Necelých 10 % však nemělo sex za poslední rok ani jednou. Klíčem k oživení partnerského sexuálního života může být zařazení erotických pomůcek. Lékaři se shodují, že lidé, kteří pravidelně používají erotické pomůcky, jsou se svým sexuálním životem spokojenější. „O sexualitu je třeba pečovat, aby nezevšedněla. Erotickými pomůckami či změnou místa je možné milostný život zpestřit a jít naproti lepšímu prožitku a vzrušivosti,“ doplňuje Turčan.
Erotické hračky zlepšují sexuální prožitek a pomáhají i při zdravotních obtížích
Erotické pomůcky se v dnešní době nevyužívají pouze pro okořenění sexuálního života. Mohou pomoci také se zdravotními obtížemi, které často vedou k frustraci a psychické nepohodě. Muži se nejčastěji potýkají s erektilní dysfunkcí neboli výkonnostní úzkostí. „Obtíže s erekcí se mohou paradoxně objevit i na počátku vztahu, protože jsou muži z nové známosti nervózní. Jindy mívají problémy vlivem stresu z práce či neúspěchů v osobním životě,“ popisuje vliv stresu Pavel Turčan. Už první sexuální neúspěch může vyvolat strach z dalšího selhání. Stres a obavy pomáhají odstranit vakuové pumpy a masážní kroužky. „Vakuové pumpy patří u mužů k oblíbenému zboží. Například u elektronicky řízené vakuové pumpy a masturbátoru v jednom Boom Smart je možné nastavit podtlak podle individuální potřeby. Pravidelná masáž podporuje zlepšení a zkvalitnění erekce a sexuální prožitek,“ vysvětluje Tomáš Koubík, zakladatel společnosti Intimfitness.cz. Ani ženám se problémy způsobené stresem nevyhýbají. Velmi často je trápí obtížné dosažení orgasmu, na něž lze využít podtlakové stimulátory klitorisu (takzvané womanizery). Dosažení orgasmu může dodat větší sebevědomí a prohloubit tak i komunikaci mezi partnery.
Stimulátory jako prevence proti rakovině prostaty
Pravidelné využívání stimulátorů k masáži prostaty může blahodárně působit na její kondici. „Mladší muži trpí častěji na chronické záněty prostaty, v pozdějším věku je většinou trápí zvětšená prostata. Její masáž má dlouhodobou tradici u tantriků. Ti ji dokonce považují za součást osobní hygieny. Navíc kromě zvýšení sexuálního prožitku má i mnoho zdravotních výhod. Pravidelný sex a masáže prostaty působí jako prevence vzniku zánětu i nezhoubného zvětšení prostaty,“ doplňuje sexuolog Pavel Turčan.
MUDr. Pavel Turčan
Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan vystudoval obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě Univerzity Karlovy Hradec Králové. Po studiu složil atestaci v oboru gynekologie a porodnictví prvního i druhého stupně a následně rovněž v oboru sexuologie. Dnes je zároveň členem mnoha odborných organizací, například Sexuologické společnosti, České společnosti pro menopauzu a andropauzu, České gynekologické a porodnické společnosti či Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu.
Doc. MUDr. Laura Janáčková
Psycholožka, sexuoložka, publicistka a autorka bestsellerů. Je docentkou klinické psychologie Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN, zakladatelkou Institutu partnerských vztahů a prorektorkou VŠAPS.