Jak na ozvučení chytře, moderně a bezdrátově? Tento článek vás skvěle navede.
Naštěstí pryč jsou doby „přeplácaných“ interiérů, dnešním trendem jsou interiéry čisté. A to znamená, aby i ozvučení nejenom dobře hrálo, ale aby do interiéru dobře zapadlo. Mnohdy tak, že nesmí být vůbec vidět.
Jaké reproduktory?
Moderním způsobem ozvučování pokoje, koupelny, kuchyně, kanceláře,
restaurace, ale i menší prodejny, vestavění reproduktorů do podhledu. Na
stropě, ale klidně i na stěně, tak vidíme pouze mřížky. Tzv. podhledových
reproduktorů nabízíme celou řadu. Většina z nich je dokonce vlhku
odolná, takže je můžete použít do kuchyně, koupelny nebo podhledu na
terase. Pokud je ale vody „hodně“, např. přímo stříkající voda na
repro ve sprchovém koutě, použijte raději tyto
odolné repro.
Může se stát, že v interiéru není možnost reproduktory instalovat do stropu, ale pouze na zeď. K tomuto případu se nabízejí tyto reprosoustavy s konzolou (bez transformátoru).
Hudební kulisa s displejem na zdi
Prvním způsobem chytrého ozvučení je použití tzv. nástěnných
přehrávačů. Ozvučení je nenápadné, protože poblíž vypínačů
osvětlení zabudujete tyto „chytré krabičky.“
Mají v sobě přehrávač audia a videa, zesilovače, dotykový displej a hlavně spojení Bluetooth nebo i na internet přes kabel nebo WiFi. Napájejí se rovnou z 230 V, není tedy potřeba žádný překážející adaptér. Nejkomfortnější model MRP 4205 umí ozvučit dokonce čtyři místnosti a je to vlastně nadupaný 7“ tablet s Androidem, včetně napájení i zesilovačů.
Hudbu přehráváte rovnou z USB slotu nebo paměťové karty, popř. je-li to ve výbavě, pustíte si FM rádio. I ten nejzákladnější model nástěnného přehrávače se umí spojit se smartphonem (nebo i tabletem či notebookem) přes Bluetooth, takže oblíbenou hudbu z telefonu přehrajete rychle a snadno. Vyšší modely nástěnných přehrávačů jsou již orientovány na internetová rádia, procházení sítě i multimediální streamování pomocí AirPlay nebo DLNA.
Předností nástěnných přehrávačů Dexon je jejich komfort a to, že v domácnosti nikde nic nepřekáží a hudba je vždy snadno dostupná, navíc i přes aplikaci v tabletu nebo smartphonu. A na zdi skvělé vypadají.
Bezdrátové nenápadné ozvučení
Máte rádi minimalizmus? Nechcete, aby ozvučení bylo vidět, ale přesto
fungovalo? Vyvinuli jsme aktivní stropní ozvučení. To jediné, co je
přiznáno, jsou reproduktory
ve stropě. Ty ale interiér nijak nenarušují, protože vidíte pouze
jejich bílé mřížky (a ty mohou mít jakoukoli jinou barvu stropu).
Velikostí a tvarů máme mnoho, určitě si vyberete.
Druhý způsob ozvučení je založen na tom, že na zdi již není žádný displej, ovládání ozvučení se děje výhradně tabletem nebo smartphonem. Tato vychytávka je umožněna skrytým zesilovačem u reproduktorů a vysíláním hudby přes Bluetooth, LAN (počítačovou síť) nebo WiFi v domě. Žádné kabely nejdou vidět – audio data se přenášejí bezdrátově. Instalovaný zesilovač je proveden v D třídě, a tudíž disponuje vysokou účinností (>85 %) a potažmo nízkým vyzařováním tepla. Novým technologickým krokem je celodigitální koncepce zesilovače s řídicím procesorem. Nastavení je tak možné u některých modelů i dálkovým ovládačem.
Montáž tohoto typu ozvučení je opravdu snadná. Do stropu instalujete některý z vestavných zesilovačů Dexon řady JPM 2×xx. Dále dva podhledové reproduktory, ty propojíte a můžete začít ihned streamovat hudbu z aplikace ve smartphonu, tabletu, televizi, notebooku nebo stolním počítači.
Hudbu můžete posílat přes Bluetooth, nebo WiFi pomocí aplikace Muzo Player (zdarma), nebo pomocí jakékoli jiné v systému DLNA nebo AirPlay. Hudbu pak „čerpáte“ ze smartphonu, z internetu nebo ze svého domácího či cloudového úložiště. Aplikace je jen ovládací. Znamená to, že v aplikaci jen určíte, které internetové rádio nebo playlist se má přehrávat a toť vše. Tablet můžete vypnout, protože zesilovač se přímo spojí s daným internetovým rádiem a tak již tablet nepotřebují a hlavně ho nevybíjejí.
Na schématu níže vidíte vlevo způsob ozvučení s nástěnným přehrávačem. Vpravo je pak nakreslen druhý způsob se skrytým zesilovačem.