Ozvučení pro sportovní kluby či jednotlivce, např. trenéry či cvičitelky zumby, má několik podob, lišících se rozsahem ozvučení. Jsou to tyto případy:
- sportovní klub potřebuje ozvučit hřiště, tedy sportovce
- sportovní klub potřebuje ozvučit tribunu, tedy diváky
- trenér potřebuje posílit svůj hlas, aby se nenamáhal a jeho svěřenci ho dobře slyšeli
- cvičitelka potřebuje posílit svůj hlas a reprodukovat hudbu, podle které se cvičí
- fitness či spining centrum potřebuje pevné vnitřní ozvučení
Nyní postupně rozebereme jednotlivé případy a jejich řešení.
a) Sportovní klub potřebuje ozvučit hřiště, tedy sportovce.
Pomiňme teď případ O2 arény a podobných, kdy ozvučení takto velkých prostor je součástí výstavby a opravdu vyžaduje projektové řešení s jiným, „velkým“ přístupem. Podívejme se na většinový případ, a sice, „hřiště stojí“ a dodatečně má být ozvučeno. Sportovní klub, nezřídka placený s obecního rozpočtu, samozřejmě na to nemá peníze, a tak ozvučení musí být provedeno levně, rychle a především bez nákladných víceprací.
Řešíme jednak srozumitelnost ozvučení a dále vykrytí akustickým signálem na vhodná místa, tedy ne mimo hřiště, např. na okolní zástavbu sousedících rodinných domů (problémy s přílišným hlukem – hygiena). To vše se děje v tzv. 100V režimu. Jako zdroj řečového signálu volíme mimo podkresové hudby klasický mikrofon Dexon MD 500 nebo přepážkový typ PA 560. Pokud se potřebujeme s mikrofonem pohybovat, použijeme bezdrátový ruční set MBD 810 nebo jeho náhlavní variantu MBD 910.
Za centrálu (buzení) ozvučení volíme stovoltový zesilovač nebo rozhlasovou ústřednu, jejíž výkon i komfort obsluhy se stanoví podle použitých reproduktorů. Stovoltový systém proto, protože ozvučení je obvykle na velké ploše. Samotné reproduktory či reprosoustavy – sloupové Dexon DPT 6×x či reentrantní (tlampače) SC xxAH umísťujeme na dostupné sloupy. Ty jsou samozřejmě dostatečně klimaticky odolné. Populárními se v poslední době staly velmi výkonné Dexon SC 60AH, kdy pro běžná „vesnická“ hřiště postačí 2 nebo 4 ks. Hustota rozmístění reproduktorů je 10 – 15m, což považujeme za cenové a kvalitní optimum. Nezapomínejme ještě, že kvalita a čistota zvukového přenosu je úměrná hustotě sítě a vlastnímu natočení reprosoustav.