Ozvučení rodinného domu a bytu

Datum: 23.01.2009

Rodinný dům patří k velmi nápaditým ozvučovacím záležitostem. My se nyní budeme věnovat ozvučení…

Rodinný dům patří k velmi nápaditým ozvučovacím záležitostem. My se nyní budeme věnovat ozvučení venkovnímu (např. terasy, zahradní altánky, pokojovému (mimo HiFi a domácího kino, které zde neřešíme), koupelnovému (ozvučení ve stropě nebo např. přímo ve sprchovém koutě) a ozvučení technických prostor (garáž, dílna, suterén, chodba atd.). do jisté míry lze tento návod také použit pro ozvučení bytu.

Kabeláž

Nejdůležitějším a výchozím krokem je provedení kabeláže. Ozvučení RD se neprovádí 100 V způsobem, neboť se předpokládá napojení na HiFi systém v obývacím pokoji či pracovně, a proto kabeláž musí být provedena o dostatečném průřezu – min 2.5 mm². Jinak by na vedení vznikaly zbytečné ztráty. Tuto kabeláž doporučujeme řešit již při realizaci elektroinstalace.

Způsoby buzení

Druhým krokem je volba, zda chceme, aby zvuk byl dostupný trvale ve všech místech domu, nebo zda budeme signál přepínat (směrovat). Musíme si totiž uvědomit, že nejsme ve 100V režimu a tak je tady problém přizpůsobení impedance. Budící zesilovač či hifi věž dovoluje obvykle min. impedanci 4 Ω a tak se systém musí rovnou navrhnout tak (což je vhodná volba sérioparalelního zapojení), aby jsme tuto impedanci nepodkročili, nebo, a to se týká „přepínacího“ způsobu, musíme při přepínání reprosoustav dávat pozor na to, jaké a kolik reprosoustav máme sepnuto: Čím více jich je sepnuto, tím menší impedance vzniká. K přepínání je vhodný Přepínač reprosoustav 1/4 (1 vstup, 4 výstupy stereo).

Druhou variantou je použít místo onoho přepínače vícekanálový zesilovač. Zde doporučujeme např. model JPM 1320, který obsahuje 8 mono kanálů, nebo-li 4 stereo. – je na vás, jak tyto kanály využijete. Faktem je, že na každý tento kanál připojíte vždy jednu místnost a tedy problémy s těžkopádným sérioparalelním zapojováním a nedodržováním impedance v případě, kdy je toho zapnuto více, jsou vyřešeny. Můžete tak mít zapnut jakýkoliv počet reprosoustav, navíc, každý okruh můžete hlasitostně upravit přímo na tomto zesilovači.

Regulace hlasitosti

Poté, co jsme vyřešili strukturu ozvučovací sítě a distribuce signálu v ní, je vhodné se ještě zamyslet nad regulací hlasitosti. V případě ozvučení rodinných domů máme vlastně k dispozici centrální regulaci hlasitosti přímo na zdroji signálu či koncovém zesilovači. Účelné ale také, je abychom mhli regulovat hlasitost v jednotlivých místnostech. Vždyť užívání je takové, že zapneme centrální zdroj signálu (např. hifi věž) sepneme daný pokoj, jdeme tam a tam si dostavíme hlasitost. Pro účely regulace hlasitosti doporučujeme speciální regulátory PR 300, nebo dokonce ve stereo režimu (děláme li rozvod signálu stereofonně) model PR 300S, které se liší svou zatížitelností. Jsou navíc navrženy tak, že reproduktorovou síť zatěžují impedancí 8 Ω a vyšší. Tyto regulátory montujeme přímo do elektroinstalačních krabic, např. v designu ABB Tango.

Způsoby zapojení

Abyste měli ještě lepší představu o tom, jakými způsoby to vše v rodinném době nebo bytu zapojit, uvádíme následující schémata:

Buzení komfortní, multiroom systémem MRS 1310, 8 zón s LCD


Buzení komfortní, multiroom systémem MRS 1160, 4 zóny s LCD a smartphone


Buzení komfortní, multiroom systémem složeným z několika nástěnných přehrávačů MRP 2200 nebo MRP 2205 připojených do LAN sítě přes ethernet nebo wifi.


Buzení vícekanálovým zesilovačem JPM 1320 z receiveru


Buzení lokálními zesilovači JPM 2020 z receiveru


Buzení lokálně nástěnnými přehrávači MRP 2200, nebo MRP 2205, nebo MRP 2170


Buzení rychlé kompaktní, bezdrátové, pomocí Bluetooth nebo WiFi, přímo ze smartphone, tabletu nebo notebooku, na aktivní podhledové repro s Bluetooth nebo WiFi příjmem (používají JPM 2021, JPM 2021WI)


Buzení ekonomické, přímo z receiveru, pomocí přepínače PS 140

Reproduktory a reprosoustavy

Nyní pojďme k samotným reproduktorům a reprosoustavám. Pro ozvučení pokojů je vcelku populární „neviditelné“ ozvučení, které má splývat s interiérem. Velice populární jsou reproduktory s kevlarovou membránou (pro zabudování do sádrokartonu) RP 122 nebo RP 81×81 bez transformátoru nebo větší variantu RP 81×111.

RP 124 přináší tu největší zvukovou kvalitu High-End formou stropního ozvučení. Zdůraznit zde musíme tkanou membránu ze skelných vláken, směrování a nastavitelný útlum výšk. rep. a propracovanou výhybku. Z konstrukčního hlediska je reproduktor vybaven kulatým i čtvercovým krycím rámečkem na magnetické uchycení.

Máme-li prostory malé (např. koupelna, wc, nebo malý pokoj), kde se nevejdou dva reproduktory, zvolíme RP 93, jež je stereofonní.

V případě, že stropy nebo příčky jsou zděné (tedy ne z sádrokartonu), musíme instalovat klasické reprosoustavy na držácích. Např. reprosoustavy s konzolou SP 402, SP 412, SP 512.

Na síť dokonce můžeme připojit klasické HiFi reprosoustavy, třeba z řady Largo 70. A jako doplněk basů použijeme aktivní subwoofer SUB 800A, nebo SUB 810A který má reproduktorový vstup, takže jej napojíme snadno. Musíme také zmínit, že domácí kino nemusí být založeno jen na „klasických“ regálových či sloupových reprosoustavách. Mnozí zákazníci již zadní a postranní kanály provádí pomocí vestavných reproduktorů „RP 122, RP 81×81, RP 81×111 nebo RP 91.“: /katalog/multiroom-ozvuceni/vestavne-reproduktory-do-sten-a-stropu/ Ušetří tím místo a nehrozí pád nebo zničení reprosoustav dětmi.

Zajímavé a populární je ozvučení koupelny, kterou začínáme více chápat jako místo relaxace. Ozvučení se zde provádí do stěn nebo podhledů pomocí vlhkuodolných reproduktorů RP 61, RP 62, RP 81, RP 82, RP 64 nebo RP 84. Docela efektní je zabudování RP reproduktorů přímo do sprchového koutu a regulátoru hlasitosti poblíž do stěny. Je třeba na tomto místě upozornit, že je nepřípustné pro ozvučení takto „vlhkých“ prostor používat 100 V rozvod, neboť se jedná o napětí v těchto prostorách nebezpečné! Proto i u klasického ozvučení z hifi věže musíme zajistit, že na svorkách reproduktoru nebude napětí vyšší jak 24 V!

Pro malou koupelnu, kde se nevejdou dva reproduktory, zvolíme RP 93, jež je stereofonní.

K ozvučení venkovních prostor, u kterých předpokládáme alespoň částečné zastřešení, se používají robustní a vlhkuodolné reprosoustavy s konzolou SP 402, SP 412, SP 512 nebo pro velké terasy a altánky dokonce SP 812. Nedoporu­čujeme používat žádné „dřevěné“ reprosoustavy. A samozřejmě i venkovnímu ozvučení „věnujeme“ regulaci hlasitosti.

Technickým prostorám typu garáž, dílna atd. obvykle nechceme věnovat příliš mnoho financí, zvuk tam sice chceme, ale nepožadujeme hifi kvalitu. Za tímto účelem se výborně hodí RP 61 nebo RP 81, které vestavujeme do stropů, nebo některé z reprosoustav SP nebo SPT po odstranění transformátoru.

Jak bylo popsáno výše, obvyklý způsob, jak reproduktorový systém nabudit je použít stávající hifi věž či receiver a ten „přehnat“ buďto přes přepínač reprosoustav 1/4 PS 140 nebo přes osmikanálový zesilovač JPM 1320. Existuje však nová, dovolíme si říci, přelomová, možnost. Představte, si že vedle vypínačů na osvětlení instalujete další chytrou krabičku. Tou je MRP 2170 nástěnný přehrávač se zesilovačem.

Vyslechli jsme tak časté dotazy zákazníků na nějaký externí kompaktní zesilovač vhodný nejenom pro koupelny a terasy. MRP 2170, obsahuje nejenom stereo zesilovač ve třídě D o výkonu 17 W, ale také FM tuner, Bluetooth konektivitu pro snadné přehrávání ze smartphonu nebo tabletu a dále Mp3 přehrávač, jež přehrává soubory z USB slotu. Uživatel tak získává nevídaný komfort přehrávače a zesilovače v jednom. To vše ještě umocňuje IR dálkové ovládání.

Tento model není ovšem v našem sortimentu jediný. Vyrábíme také další nástěnné přehrávače, které jsou ještě více komfortnější.

Jeho připojení je jednoduché – jedním kabelem přímo napájení 230 V a druhými dvěma kabely odchod na pár reproduktorů. Přehrávač se zesilovačem MRP 2170 využijete spolu s podhledovými nebo nástěnnými reproduktory Dexon např. pro ozvučení koupelny nebo terasy, jelikož je vlhkuodolný, ale také do „běžných“ míst jako jsou pokoje, kanceláře, malé prodejny, restaurace atd.

Dalším zajímavým řešením, které jsme zmínili výše, je ozvučení bezdrátové, které využívá aktivní reproduktory, jež mají vestavěn integrovaný zesilovač JPM 2021 nebo JPM 2021WI. Audio signál tak do reproduktorů neputuje dráty, ale bezdrátově přes Wifi nebo Bluetooth.

I tyto systémy, český výrobce DEXON, navrhuje a nabízí. Pro zpracování návrhu ozvučení doporučujeme kontaktovat Dexon Czech s.r.o. na jejich stránkách www.dexon.cz nebo na tel. 596 321 160. Tento český výrobce posoudí ozvučovaný prostor a kompletně navrhne dané ozvučení zcela zdarma.

Reklama

Srdcetvor.cz - handmade

srdcetvor-handmade.png Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.

Lavivasex.cz - erotické pomůcky

lavivasex.png Přehled erotických pomůcek od elegantních vibrátorů, hraček pro páry až po stimulační oleje, afrodiziaka a BDSM pomůcky.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.