Seminář pro odborníky na obnovu krajiny po těžbě kamene, štěrku a písku

Datum: 17.02.2016
Olomouc 17. února (PROTEXT) - Přední odborníci na obnovu krajiny po těžbě kamene, štěrku a písku se sešli ve čtvrtek 11. 2. 2016 na půdě Palackého univerzity v Olomouci, kde proběhl významný seminář, který se týkal různých aspektů vlivu povrchové těžby na krajinu a její...
Olomouc 17. února (PROTEXT) - Přední odborníci na obnovu krajiny po těžbě kamene, štěrku a písku se sešli ve čtvrtek 11. 2. 2016 na půdě Palackého univerzity v Olomouci, kde proběhl významný seminář, který se týkal různých aspektů vlivu povrchové těžby na krajinu a její obnovu. Tento seminář byl výjimečný již v tom, že se na jeho realizaci podílela celá řada organizací, např. Česká společnost ornitologická, společnost Českomoravský štěrk, a.s., Univerzita Palackého v Olomouci, Mendelova univerzita v Brně a další. Seminář podpořila také Správa CHKO Litovelské Pomoraví, Mikroregion Střední Haná, Česká společnost pro krajinnou ekologii a Těžební unie. Seminář byl určen nejen pro studenty a akademické pracovníky, ale také pro zaměstnance státní správy, zástupce neziskového sektoru i těžebních společností. Stále rostoucí význam rekultivací a obnovy krajiny po těžbě potvrdil nebývale velký zájem o účast na semináři, jehož kapacita byla zaplněna dlouho před uzávěrkou přihlášek. Úvodní slovo pronesl doc. Ivo Machar z Palackého Univerzity v Olomouci a Ing. Karel Lorek, generální ředitel společnosti Českomoravský štěrk, a.s. Poutavé přednášky o přístupech k obnově i možných střetech s legislativou či očekáváním veřejnosti poté přednesli např. prof. Karel Prach a Klára Řehounková z Jihočeské univerzity, Jiří Šírek, starosta města Kojetín a nadšený ornitolog, či Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, který ve svém příspěvku poukázal na zásadní význam dlouhodobé spolupráce odborníků, vládních i nevládních organizací s těžaři. Právě prezentace Zdeňka Vermouzka ukázala, že tato zdánlivě neslučitelná spolupráce je opravdu možná, což doložil na případu již roky probíhající spolupráce s těžaři v souvislosti s instalací a provozem plovoucích betonových ostrůvků pro rybáka obecného. Jednou z možností navázání spolupráce akademických pracovníků a studentů s těžebními společnostmi představuje mezinárodní soutěž Quarry Life Award, která je organizovaná významnou těžební společností a o které během semináře nejednou padla zmínka, např. v souvislosti s jihočeskou pískovnou Cep II společnosti Českomoravský štěrk, a.s. Pod vedením Kláry Řehounkové zde již několik let probíhá unikátní rekultivace propojující ochranu přírody a vědecký výzkum. Mnozí účastníci vyjádřili spokojenost nad vzájemnou spoluprací a vyjádřili přání i do budoucna společně usilovat o podporu biodiverzity těžebních prostor a také o šetrné rekultivace těchto zajímavých biotopů. Jednoznačným trendem v obnově krajiny po těžbě je interdisciplinární přístup s využitím přírodních procesů, jako je sukcese či eroze, a komplexní pojetí cílového stavu území s vyváženou funkcí produkční, rekreační i ochranářskou. Kontakt: Českomoravský štěrk, a.s., www.cmsterk.cz
Reklama

Srdcetvor.cz - handmade

srdcetvor-handmade.png Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.

Lavivasex.cz - erotické pomůcky

lavivasex.png Přehled erotických pomůcek od elegantních vibrátorů, hraček pro páry až po stimulační oleje, afrodiziaka a BDSM pomůcky.

Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting

hledej-hosting.png Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.