Kdyby jen tušili, kolik času by právě tato barevná varianta ušetřila času jejich žákům i v pozdějším dospělém životě, a to nejen když zrovna navštěvujete třeba firemní jazykové kurzy, ale vlastně při veškerém organizování, řešení problémů nebo při složitém rozhodování.
Když se ale zaměříme právě na studium, myšlenkové mapy mohou být skvělým pomocníkem při přípravě na výuku i při samotné výuce. Myšlenkové mapy nám zkrátka pomáhají věci pochopit a zapamatovat si je.
Věděli to už ve starověku
Myšlenkové mapy jsou velkým trendem 21. století. Tvůrcem těch novodobých map je Tony Buzan, který s tímto „nápadem“ přišel v 60. letech 20. století, určitou formu myšlenkových map využívali však už i starořečtí autoři. Byli prostě pokrokoví. Otázka je, jestli myšlenkové mapy už v té době využívali třeba pro kurzy čínštiny!
Neurověda a psychologie
Proč je učení pomocí myšlenkových map efektivní? Odpověď na tuto otázku nám dává neurověda a psychologie. Ač to může znít jakkoliv složitě, pojďme si to říct jednoduše. Faktem prostě je, že čím rozmanitější podněty mozku poskytneme, tím je myšlení harmoničtější a spokojenější a čím je náš mozek spokojenější, o to líp se mu pak učí.
Co je myšlenková mapa?
Myšlenková mapa je vlastně uspořádání si myšlenek pomocí grafického uspořádání klíčových slov. Vytvoření mapy pak funguje tak, že do středu mapy zakreslíme klíčový objekt – jádro nebo taky centrum naší pozornosti.
Začneme hlavními tématy, jež s hlavním objektem souvisí přímo, a postupujeme dále ke vzdálenějším motivům. Zní to možná komplikovaně, na vytvoření myšlenkové mapy však opravdu není nic složitého. Skvělou zprávou totiž je, že neexistuje nic takového, jako je špatně vytvořená myšlenková mapa.
Začínáme se slovíčky!
Pojďme se od teorie myšlenkových map podívat na jejich praxi. Jak využijeme myšlenkovou mapu třeba pro firemní kurzy angličtiny a naučíme se díky ní slovíčka? Do centra (jádra) mapy napíšete třeba slovíčko zelenina (vegetable). Od tohoto centrálního slova pak vedete různé čáry, které se Vám asociují s tímto slovem, tedy například barvy nebo tvary.
Dalším stádiem už může být psaní samotné zeleniny. Jste kreativní? Nakreslete si ji! A věřte, že když tak učiníte, na květák německy, jen tak nezapomenete!
Inovativní metody u PELICANA
Jazykovka PELICAN pracuje při výuce jazyků s inovativními metodami. To zahrnuje jak využití nejmodernějších technologií, tak – jak vyplývá z dnešního článku – třeba jen obyčejný papír a pár barevných pastelek.
Právě myšlenkové mapy totiž mohou být jednou z nejefektivnějších současných pomůcek při přemýšlení a učení. Ještě váháš? Přijď za námi do PELICANA zlepšit Tvou kreativitu, komunikační dovednosti, paměť a koncentraci!