Už na pohled je možné herní notebook identifikovat z nabídky výrobce podle agresivnějšího designu, ostrých hran a pestrobarevného podsvícení klávesnice. Jak asi očekáváte, ruku v ruce jde i podstatně vyšší cena oproti běžným notebookům.
Kolik za notebook na hry dáte záleží na vašem rozpočtu a preferencích. Můžete mít laptop za 30 tisíc nebo klidně za 150 tisíc. Určitou variantou, jak ušetřit jsou repasované herní notebooky, o kterých si řekneme dále. Níže pro vás máme několik oblastí, které se vyplatí při hledání nového notebooku sledovat.
Přenositelnost
Hlavním důvodem, proč se někdo rozhodne koupit notebook místo stolního PC je přenositelnost. Herní notebooky jsou k dispozici v různých tvarech a velikostech, takže je pouze na vás, jak lehký či velký si vyberete.
Představíme si to na příkladu: Pokud plánujete svůj notebook přenášet pouze mezi místnostmi v domě či v práci je 17–18 palcový notebook na hraní v pořádku. Notebooky větších rozměrů jsou obvykle, co se týče výkonu nejsilnější, protože nabízí dostatek prostoru pro umístění komponent, a hlavně chladících prvků.
Jestliže však plánujete notebook používat i na cestách, kdy ho budete muset nosit v tašce sebou, zvažte raději 13 – 15 palcový notebook, který bude lehčí i když na úkor brutálního výkonu, který dodají notebooky větších velikostí.
Většinou se však setkáte také s tím, že čím menší je herní notebook, tím je jeho cena dražší, což může mít podstatný vliv na váš rozpočet. Proč je tomu tak, jsem si řekli již dříve – méně místa znamená náročnější řešení chlazení apod.
Displej notebooku
Nemá smysl mít herní notebook s vysokým výkonem, když má vaše obrazovka mizerné rozlišení. U herního notebooku je minimální rozlišení obrazovky alespoň 1920 x 1080 pixelů – tedy full HD.
Jistě displej s menším rozlišením nabídne při hraní her vyšší frekvenci snímků, ale pro co nejlepší vizuální zážitek ze hry je lepší mířit na rozlišení full HD. Stále oblíbenější mezi hráči jsou i herní notebooky s displeji QHD a UHD, které vynikají svými živými barvami a detaily.
Dotykový displej může být užitečný u pracovního notebooku, ale u herního je to zbytečné navýšení ceny a pro hraní to nevyužijete. Co však stojí za zvážení je, zda vybrat lesklou nebo matnou obrazovku. Lesklý displaj nabídne živější barvy, ale v případě dopadu slunečního světla nemusí být tak dobře viditelné.
Grafika do herního notebooku
Grafická karta nebo také GPU je srdcem herního notebooku. Vzhledem k tomu, že vykreslení detailní grafiky ve hře může být na procesor celkem náročné je výkonná grafická karta nezbytností. V současné době nabízí asi nejlepší herní výkon grafické karty řady NVIDIA 10, např. GTX 1060, 1070 nebo 1080.
U některých špičkových herních notebooků se můžete setkat s osazením dvěma grafickými kartami, které jsou propojeny pomocí rozhraní SLI a dosahují tak velmi dobrého výkonu i při extrémně vysokém vykreslování obrazovky.
Procesor a paměť RAM
U procesorů máte obvykle k dispozici buď značku AMD nebo Intel. U herních notebooků se však jednoznačně doporučují procesory z řady Intel. Při výběru pak záleží mnohem více na počtu jader procesoru než na udávané základní frekvenci.
Při nákupu notebooku na hraní by měl být procesor Intel Core i5 tím nejnižším modelem, který ve svém novém notebooku chcete. Ideálního výkonu dosáhnete spíše se čtyřjádrovými procesory Intel Core i7.
Rychlá operační paměť RAM je samozřejmostí. Jako minimum se již dívejte po 16 GB RAM nebo vyšší. Právě kapacita má pak vliv i ha váš herní zážitek, speciálně když máte i rychlý procesor a grafiku.
Pevný disk
Základní pravidlo u pevného disku pro herní notebook nebo počítač zní, že rychlejší je vždy lepší. I když jsou dražší – disky SSD jsou mnohem rychlejší než běžné optické disky. Vyšší rychlost znamená rychlejší načítání a přenos souborů.
Běžnou praxí je osazení dvěma pevnými disky. První z nich je menší SSD disk určený pro běh systému a instalované aplikace. Druhý z nich je optický disk s 7200 otáčkami o kapacitě např. 1 TB. Tento disk je určen pro ukládání dat, ke kterým nepotřebujete tak rychlý přístup.
Kde koupit herní notebook a ušetřit?
Kromě klasického nákupu v kamenné prodejně nebo na e-shopu zcela nového notebooku, existuje i levnější alternativa. Řeč je o tzv. repasovaných herních noteboocích, kde je oproti novému modelu možné ušetřit až v řádu desítek procent z ceny. Jak je to možné?
Repasované notebooky pochází např. z předváděcích akcí, leasingů nebo jde o vrácené zboží v zákonné lhůtě. Nabízet repasované herní notebooky se vyplatí zejména u modelů z vyšších řad, které jsou vyráběny s ohledem na větší zátěž.
Zároveň před samotnou nabídkou je repasovaný notebook prověřován diagnostickými testy, které odhalí případné končící či vadné komponenty, které jsou následně nahrazeny zcela novými. Testuje se samozřejmě i software. Pro srovnání u zcela nového modelu notebooku, který jde z výroby ve velkém množství se s takto důkladnými testy nesetkáte.
Velký výběr repasovaných herních notebooků můžete najít např. na www.incomputer.cz , kde se právě na tento sortiment specializují. K dispozici jsou slevy až 60 %, což zní už velmi zajímavě.