Co se zmraženými embryi? Adopci brání legislativa
Datum: 31.10.2017
Praha 31. října (PROTEXT) - Na reprodukčních klinikách po celém světě jsou v mrazicích boxech uchovány miliony embryí ze zákroků umělého oplodnění. Ve Spojených státech je možné tyto nenarozené děti neplodnými páry adoptovat. V Česku ovšem této možnosti stojí v cestě...
Praha 31. října (PROTEXT) - Na reprodukčních klinikách po celém světě jsou v mrazicích boxech uchovány miliony embryí ze zákroků umělého oplodnění. Ve Spojených státech je možné tyto nenarozené děti neplodnými páry adoptovat. V Česku ovšem této možnosti stojí v cestě komplikovaná legislativa.
Podle průzkumů má v České republice potíže s početím potomka každý pátý pár. Umělé oplodnění je pro mnoho párů jedinou možností, jak počít dítě, nicméně se zákrokem souvisí i otázka, co s nevyužitými embryi.
V USA je takto uchováno přes půl milionu embryí pro případ, že dané páry budou ještě někdy chtít dalšího potomka. Jen zlomek z nich ale biologičtí rodiče přivedou na svět. Řešením může být adopce nenarozených dětí, která může být řešením pro neplodné páry. Ty tak místo umělého oplodnění adoptují zmrazené embryo cizího páru, který ho uvolnil k darování. Tímto způsobem se jen v USA dostaly na svět už tisíce dětí.
Spojené státy do propagace adopce nenarozených embryí investují miliony dolarů. V České republice je ale možnost adopce nadpočetných embryí jinými páry téměř nemožná. "Biologičtí rodiče, kteří by souhlasili s adopcí svých embryí, by museli splňovat všechny podmínky pro anonymní dárce spermií a vajíček. Některá vyšetření ovšem při asistované reprodukci páry nepodstupují a nelze je ani zpětně absolvovat. Tím pádem drtivou většinu embryí nelze k adopci nabídnout," vysvětluje MUDr. Jaroslav Hulvert, primář reprodukční kliniky centra ISCARE.
Nepříjemná realita - neplodných stále přibývá
Každý rok přibývá v České republice i ve světě počet lidí, kteří nemohou počít dítě přirozenou cestou. Důvodem přitom čím dál častěji bývá životní styl a odkládání rodičovství do pozdějšího věku, mladým lidem hrozí také úrazy nebo následky nemocí. V poslední době se proto hlavně v západním světě rozšířil nový trend, tzv. Social freezing neboli preventivní zmražení zdravých pohlavních buněk.
Social freezing je ve světě populární - preventivní zmražení spermií a vajíček podstupuje řada mužů a žen ve věku kolem 20 let. Social freezing je výraz pro preventivní zamrazování spermií a oocytů, tedy mužských a ženských zárodečných buněk, za účelem jejich pozdějšího využití. Tento proces dává mužům a ženám možnost počít v budoucnu geneticky vlastního potomka. K vyšetření plodnosti v klinickém centru ISCARE stačí žádanka od praktického lékaře, nic dalšího se neplatí. Uskladnění pohlavních buněk v klinickém centru ISCARE stojí zhruba 3 000 Kč na tři roky, s možností dalšího prodlužování. Více informací najdete na www.socialfreezing.cz.
Kontakt:
Martin Eckstein
PR Consultant
Tel.: 731 46 48 46
Mail: martin@eckstein.cz
Reklama
Srdcetvor.cz - handmade
Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.
Lavivasex.cz - erotické pomůcky
Přehled erotických pomůcek od elegantních vibrátorů, hraček pro páry až po stimulační oleje, afrodiziaka a BDSM pomůcky.
Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting
Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.