V říjnu by volby vyhrálo hnutí ANO s těsným náskokem nad ČSSD. ODS poprvé od voleb předstihla TOP 09, Svobodní pokořili tříprocentní hranici
Datum: 08.10.2015
Praha 8. října (PROTEXT) - Na aktuálně vedoucí hnutí ANO (22,6 %) ztrácí v říjnu druhá ČSSD (21,3 %) 1,3 procentního bodu. Tento rozdíl je v toleranci statistické odchylky a lze tedy říci, že voličský zájem o tyto dvě strany je nadále téměř na stejné úrovni.
Doposud...
Praha 8. října (PROTEXT) - Na aktuálně vedoucí hnutí ANO (22,6 %) ztrácí v říjnu druhá ČSSD (21,3 %) 1,3 procentního bodu. Tento rozdíl je v toleranci statistické odchylky a lze tedy říci, že voličský zájem o tyto dvě strany je nadále téměř na stejné úrovni.
Doposud relativně stojaté vody domácí politické scény začíná rozčeřovat téma uprchlické krize, respektive postoje jednotlivých politických představitelů k tomuto tématu a v radikalizace domácí populace.
I přestože hnutí ANO oproti září ztrácí tři desetiny procentního bodu, lze říci, že proti uprchlická rétorika šéfa strany a ministra financí Andreje Babiše zabránila mnohem většímu propadu voličského zájmu o tuto stranu a naopak ji zajistila stávající prvenství. Jakkoli totiž Andrej Babiš získává kladné hlasy za svůj postoj např. k uprchlickým kvótám, na druhé straně ztrácí část voličů, kteří nelibě nesou jeho kauzy jako např. Agrotec a České pošty, nebo některých členů hnutí ANO jako např. místopředsedkyně ANO Radmily Kleslové a jejího angažmá v ČEZ či trvající diskuse nad střetem zájmů Andreje Babiše. Lze tak říci, že právě postoj Andreje Babiše k uprchlické krizi a radikalizace domácí populace ve vztahu k tomuto tématu převažuje u hnutí ANO nad jistou ztrátou důvěry v hnutí ANO vyvolávající řada negativních kauz či postojů Andreje Babiše.
Oproti tomu zpočátku odmítavý postoj premiéra Bohuslava Sobotky k uprchlickým kvótám a jeho následná rezignace na tento jeho zprvu pevný postoj stál aktuálně sociální demokracii ztrátu 1,4 procentního bodu oproti zářijovým hodnotám. Na druhou stranu jeho prozatím relativně stabilní vedení koaliční vlády a další jeho názory a návrhy řešení a postoje k uprchlické krizi, nadále vytváří z ČSSD jediného adekvátního soupeře hnutí ANO.
Konzistentní postoje dlouhodobě předkládá svým voličům KSČM, která i se i nadále může opřít o aktuální zájem 14,1 % voličů. KSČM tak zjevně své voliče nezklamala ani v otázce postojů k situaci kolem uprchlické krize.
Poprvé od sněmovních voleb, které s konaly v roce 2013 se dostala ODS před TOP 09. Občanští demokraté se těší aktuálně podpoře 9,8 % voličů a atakují tak desetiprocentní hranici. ODS získává zpět dříve ztracenou důvěru rovněž na základě radikálních postojů k uprchlické krizi. K ODS se však rovněž vrací voliči, kteří dříve odešli k hnutí ANO, ale i TOP 09.
Oznámení stávajícího předsedy Karla Schwarzenberga o tom, že již nebude kandidovat na post předsedy TOP 09, a zřejmý nástup Miroslava Kalouska do čela této strany může patrně za částečný odliv voličského zájmu o tuto stranu, která by aktuálně získala podporu 8,2 % hlasů. Voličské oslabení však může být způsobeno i rovněž postojem k uprchlické krizi Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga, s nímž se část voličů nemusí ztotožňovat.
Poslední stranou, která by v září zasedla do poslaneckých lavic je KDU-ČSL s aktuálním ziskem 6,4 % voličských hlasů.
Jiná politická strana či hnutí by aktuálně nepřekročila pětiprocentní hranici.
Nad tříprocentní hranicí se s aktuálním ziskem 3,6 % hlasů dostala strana Tomio Okamury SPD. Dále se ziskem 3,1 % hlasů udržují nad tříprocentní hranicí Piráti a nově tuto hranici překročili Svobodní, a to rovněž se ziskem 3,1 procentního bodu. Jak SPD, tak i Svobodní rovněž profitují na tématu a postojům k uprchlické krizi, která u domácí populace vyvolává velké emoce a lze říci, že ji v rámci tohoto tématu názorově sjednocuje.
Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.
HYPOTETICKÝ VOLEBNÍ MODEL - POSLANECKÉ MANDÁTY:
Hypotetický volební model byl sestaven pomocí d'Hondtovy metody pro výpočet mandátů. Vychází ze říjnového průzkumu volebních preferencí, tedy pouze z hlasů 53,4 % rozhodnutých voličů a také údajů posledních sněmovních voleb.
Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 1. - 7. říjen 2015 na vybrané skupině 3.931 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-70 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 22.382 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5 %. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
Průzkum aktuálních volebních (nikoli stranických) preferencí a předpokládaný hypotetický volební model vychází pouze z hlasů 53,4 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.
Více na http:// www.sanep.cz.
SANEP je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Allianceof International Market Research Institutes).
Kontakt:
Oldřich Zajíc
ředitel a jednatel
tel.: 605 881 188
tel.: 222 231 560
e-mail: zajic@sanep.cz
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu s grafy, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.
Reklama
Srdcetvor.cz - handmade
Nákupní galerie rukodělných výrobků, služeb a materiálů. Můžete si zde otevřít svůj obchod a začít prodávat nebo jen nakupovat.
Lavivasex.cz - erotické pomůcky
Přehled erotických pomůcek od elegantních vibrátorů, hraček pro páry až po stimulační oleje, afrodiziaka a BDSM pomůcky.
Hledej-hosting.cz - webhosting, VPS hosting
Přehled webhostingových, multihosting a VPS hosting programů s možností jejich pokročilého vyhledávání a porovnávání. Najděte si jednoduše vhodný hosting.